Jak suszyć owoce, warzywa, zioła
Wskazówki dotyczące suszenia owoców
Zasady suszenia
Produktom z ogrodu należy jak najszybciej odebrać wodę, aby mikroorganizmy powodujące gnicie miały niewielką szansę w pełni rozwinąć swoją czynność. Przy suszeniu owocow wilgoć odbiera się za pośrednictwem cyrkulującego, ciepłego powietrza. Zawartość wody spadnie o 10 - 15%. Im cieplejesze powietrze, tym szybciej suszony material traci wodę. Jednocześnie przy wyższych temperaturach obniża się ilość składników odżywczych. Dlatego temperatura suszenia musi być odpowiednio dopasowana do suszonego materiału. Im bardziej początkowy produkt jest mokry, tym temperatura suszenia może być wyższa. Nasi przodkowie do suszenia używali najczęściej poddasza. Mogły się tu suszyć produkty rozłożone na róznych sitach i regałach, przy czym były chronione przez bezpośrednim slońcem. Ten sposób nie był za bardzo higieniczny (kurz, robaki). Podczas wilgotnej pory proces suszenia trwał bardzo długo i dochodziło do niechcianego odbarwiania potraw i straty składników odżywczych. W dzisiejszych czasach mamy do dyspozycji wiele wyrobów i narzędzi, które umozliwiają proste i oszczędne suszenie.
Wygody suszenia
Przy oszczędnym suszeniu (30 – 50 °C) zostaje zachowana maksymalna ilość składników odżywczych.
Nie dochodzi do ługowania składników odżywczych. Usuwanie wody z potraw prowadzi do wzbogacenia wartości odżywczych i zintensyfikowania właściwości smakowych. Tak wysuszone owoce staja się naturalnym słodzikiem i potrawą wspierającą trawienie.
Suszone potrawy są oszczędnością miejsca a na ich składowanie nie jest potrzebna żadna energia (jak przy mrożeniu czy chłodzeniu). Z tych powodów dają się lepiej i latwiej przenosić.
W odróżnieniu od konserwowanych mrożonek wymagane jest zużycie energii na suszenie za pomocą suszarek, ale tylko przez krótki czas. Cenowo najlepsze jest suszenie energią słoneczną i wiatrem. Z tego względu, że ten sposób suszenia wymaga dodatkowej pracy, jest niehigieniczny i zależy od wielu czynników, nie będziemy brać go pod uwagę poniżej.
Przechowywanie
Wysuszone owoce mają skłonność do pochłaniania wilgoci z otoczenia. Aby temu zapobiec, konieczne jest ich składowanie w opakowaniach hermetycznych albo zamrażarkach. Produkty chronione są w ten sposób przed kurzem i owadami. Mniej polecanym sposobem składowania są woreczki płócienne, do których mogą dostać się wilgoć i mole, mogące złożyć jajeczka. Poza tym dochodzi do stopniowej utraty aromatów. Do przechowywania suszonych produktów nie nadają się ciepłe, wilgotne pomieszczenia (tj. kuchnia), idealna jest chłodna, sucha i ciemna komórka. Witaminy, substancje zapachowe i barwniki są wrażliwe na światło. Przechowywanie produktów suszonych w przezroczystych, szklanych naczyniach jest dekoracyjne, ale negatywnie wpływa na jakość składowanych produktów suszonych. Suszone produkty mogą być przecowywanie wiele lat. Jednak aby zachować jak najwięcej wartości najlepiej spożytkować je do następnych zbiorów (nie zapomnij umieścić na produktach etykiety z datą). W przypadku bardzo slodkich owoców może dojść do krystalizacji cukru na ich powierzchni. W taki przypadku nie chodzi o wytworzenie pleśni, a krystalizacja cukru na powierzchni suszonego owoca nie oznacza spadku jakości produktu.
Owoce nadające się do suszenia i zalecany sposób suszenia
Owoce muszę być czyste, bez skazy (wszystkie skazy należy usunąć) i dojrzałe. Czas suszenia określonego rodzaju owoca jest zawsze zamieszczony w instrukcji konkretnej suszarki.
Jabłka: Najbardziej do suszenia nadają się kwaśne odmiany. Z jabłek usuń pestki, pokrój jabłka na plasterki o grubości ok. 0,5 - 1cm (najlepiej ze skórką); plasterki jabłek poukładaj na sitku suszarki i susz w temperaturze 30 – 50 °C.
Morele: Owoce te nie są idealne do suszenia ze względu na długi czas ich suszenia. Aby to ułatwić i przyspieszyć należy pokroić owoce na 4 lub 8 części i poukładać na sitku suszarki otwartą częścią do góry. Susz w temperaturze 40 – 50 °C.
Gruszki: Słodkie, dojrzałe i aromatyczne gruszki obrabia się podobnie jak jabłka. Susz w temperaturze ok. 50 °C.
Truskawki: Są podatne na gnicie i pleśnienie, dlatego należy je suszyć stopniowo wraz z ich dojrzewaniem. Pokrój truskawki na platki albo na 4 części i susz w temperaturze 30 – 50 °C.
Dzika róża: Owoce zbierane z dala od ruchliwych dróg przekrój na połówki i pomału susz w temperaturze 30 °C. W ten sposób dzikie róże nie stracą swojego czerwonego koloru. Susz wraz z odżywczym i smacznym rdzeniem.
Czereśnie, mirabelki: Usuń pestki z tych aromatycznych owoców, przekrój na pół i poukładaj na sitku suszarki otwartą stroną do góry, susz w temperaturze 30 – 50 °C.
Agrest: Usuń szypułki i łodygi, przekrój na pół i poukładaj na sitku otwartą stroną do góry, susz w temperaturze 30 – 50 °C.
Winogrona: Bezpestkowe owoce oddziel od kiści, przekrój na pół i susz w temperaturze 30 – 50 °C.
Śliwka : Najlepsze rezultaty suszenia otrzymasz z bardzo dojrzałych śliwek. Dlatego najlepsze są późne owoce, które łatwo zrywa się z drzewa. Usuń pestki ze śliwek, przekrój na pół i poukładaj na sitku suszarki otwartą strona do góry, susz w temperaturze 40 – 50 °C.
Banany: Dojrzałe, twarde banany pokrój na płatki grubości 0,5 cm i susz w temperaturze 40 – 50 °C. W suszarce możesz je zostawić aż będą twarde.
Ananas: Owoce oczyść, obierz i pokrój na kawałki o grubości 1 cm. Susz w temperaturze 40 – 50 °C.
Porzeczki, maliny i jeżyna nie nadają się do suszenia, ponieważ po wysuszeniu owoce te tracą swój smak.
Wskazówki i rady jak suszyć owoce
Aby opłaciła Ci się praca związana z suszeniem owoców, dołączamy kilka praktycznych rad, które mogłyby być dla Ciebie pomocne.
Suszenie nie oznacza zużytkowania owocowych odpadków. Suszeniem niskiej jakości, zgniłych albo niedojrzałych owoców nie osiągniesz pożądanych rezultatów oraz nie poprawisz tym ich jakości. Tylko zupełnie dojrzałe owoce zawierają w sobie wiele substancji aromatycznych.
Nie usuwaj skórki z jabłek i gruszek, ponieważ zawiera ona wiele składników odżywczych.
Przed suszeniem podpiecz gruszki w piecu, będę smaczniejsze.
Jabłka, morele, gruszki, mirabelki i brzoskwinie w wyniku suszenia zmienią delikatnie swoją barwę. Przy przemysłowym suszeniu zapobiega się temu, dlatego owoce wyglądają atrakcyjniej. Jeśli chcesz, aby suszone owoce były jaśniejsze przed suszeniem namocz je w wodzie z cytryną.
Z czereśni, mirabelek, brzoskwiń i śliwek zalecamy przed suszeniem usunąć pestki i poprzekrajać na połówki. Suszenie całego owoca trwa długo a usuwanie pestek po suszeniu jest bardzo ciężkie.
Silne aromatyczne produkty, tj. zioła należy suszyć oddzielnie. W przeciwnym razie ich aromaty przejdą na owoce.
Suszone owoce krój na możliwie równe części i układaj je tak, aby na siebie nie nachodziły. Jesli owoce na siebie nachodzą nie zachodzi odpowiednia cyrkulacja powietrza.
Kontroluj owoce podczas suszenia i w razie potrzeby je obracaj.
Zadbaj o dobrą wentylację. Przy wlaściwej wentylacji i wietrzeniu szybciej pozbędziesz się wilgoci. Im suchsze jest powietrze, tym szybciej wysuszysz owoce.
Świeżo przygotowane owoce z zasady daje się do górnych części suszarki a częściowo wysuszone do niższych części. W ten sposób nie dochodzi do intensywnego kontaktu świeżego owoca z wilgocią.
Kliknij Tu w celu pobrania naszej oferty suszarek i suszarni.
Farmarik życzy Ci wiele sukcesów i radości z wysokiej jakości suszonych owoców.
Kopiowanie, nawet części tego tekstu, jest dozwolone wyłącznie za zgodą firmy Bolex, s.r.o.